Mezinárodní program Ekoškola pro mateřské školy

Ekoškolky pomáhají dětem, učitelům a rodičům udělat ze školky příjemnější, demokratičtější a k přírodě bližší místo k životu. Pomocí 7 kroků a 4 témat můžeme změnit svou školku a její prostředí k lepšímu. V Ekoškolkách se děti, učitelé a rodiče stávají partnery. Společně zlepšují mateřskou školu a její okolí. Děti se učí samostatně rozhodovat, promýšlet své činy a přebírat zodpovědnost.

Ve školním roce 2018/2019 jsme se zaměřili na téma ODPADY. V rámci tématu se děti naučily, jak mohou předcházet vzniku odpadu, jak sním dále pracovat a využívat ho nejen k tvůrčím činnostem. Ve škole pátraly po tom, jaké druhy odpadu se třídí, kde jsou koše na jednotlivé druhy odpadu a hodnotily vhodnost jejich umístění v naší škole. Děti také navrhovaly, co vše by se dalo v rámci daného tématu ve škole změnit. Koše na tříděný odpad jsem umístili nejen do každých tříd. Uspořádali jsme vycházky do přírody spojené s akcí Ukliďme Česko, navštívili sběrný dvůr a zavedli jsme sběr mobilních telefonů.

Ve školním roce 2019/2020 náš Ekotým zvolil téma PROSTŘEDÍ ŠKOLY. S dětmi jsme zkoumali vnitřní i vnější prostředí mateřské školy. Pátrali jsme po tom, z jakých materiálů máme vyrobené hračky, nábytek i herní prvky na školní zahradě. Odpovídali jsme si na otázky – máme ve školce rostliny? Pečujeme o ně?

Ve stejném školním roce došlo také k obhájení titulu Ekoškoly na další tři roky. Dříve jsme se zaměřovali na téma odpady a prostředí školy. K novému auditu bylo Ekotýmem vybráno téma JÍDLO.

Ve školním roce 2022/2023 a 2023/2024 se dále věnujeme tématu JÍDLO.

Na mezinárodní úrovni koordinuje program Ekoškolka nezisková organizace Foundation for Environmental Education / FEE /a v České republice od roku 2005 TEREZA . Program probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva životního prostředí.

 

Plán enviromentálního vzdělávání 2023/2024 naleznete zde.