Poprvé do mateřské školy

Zápis

Každoročně je spolu se zřizovatelem – Město Bojkovice, vyhlášen termín, místo a doba zápisu dětí do mateřské školy, a to v rozmezí od 2. – 16. 5. daného školního roku. Zde dostanete žádost k přijetí dítěte do MŠ na příští školní rok a ve vyhlášeném termínu ji odevzdáte. Dítě lze přihlásit i během školního roku, přednost mají děti před nástupem do školy. Kritéria k přijetí dítěte do MŠ jsou v sekci dokumenty.

Co dětem může návštěva mateřské školy přinést?

Pro výchovu, vzdělávání a péči o dítě předškolního věku v mateřské škole je dnes užíván termín „předškolní vzdělávání“. Tento pojem v sobě zahrnuje aspekty výchovné i vzdělávací – týká se zajištění zdravého rozvoje a prospívání každého dítěte, jeho učení, socializace i společenské kultivace. Úkolem institucionálního předškolního vzdělávání je doplňovat rodinnou výchovu, ne ji nahrazovat! (citace z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání).

Naše mateřská škola dětem nabízí další nadstandardní akce: dětská olympiáda, Lucerničková slavnost, hledání pokladu a pasování na školáky na zámku Nový Světlov, výlety, různé oslavy, návštěvy divadel a filmových pohádek, zajišťujeme program na vítání občánků na MěÚ, při rozsvěcování vánočního stromu u ZŠ TGM a na dětský karneval pořádaný DDM. Během školního roku se vyskytnou další akce, které děti obohatí, potěší a přinesou jim krásné zážitky.

Co dítě a adaptační program?

Adaptace bez slziček: Každé nové dítě prochází adaptační dobou. Ta je přímo závislá na osobnosti dítěte. Po ukončení adaptace informuje učitelka rodiče, jak proběhlo zařazení dítěte. Rodiče v adaptační době mají přístup až do třídy a po dohodě s učitelkou mohou s dítětem ve třídě i pobýt. Úspěšná adaptace ovlivňuje kvalitu dalšího pobytu dítěte v mateřské škole. Dítě, které vnitřně nepřijme svůj pobyt v MŠ, není nastaveno na možnost rozvoje v mateřské škole. Krátká přítomnost rodiče a pozvolný vstup se při tomto procesu jeví jako pozitivní pro všechny strany.

Jaké věci je potřeba opatřit pro dítě, které se chystá do mateřské školy?

Dětem pořiďte vhodné přezůvky, pyžamo, ramínka do skříněk v šatně, oblečení na převlečení do třídy a náhradní oblečení na převlečení (tričko, tepláky, ponožky a spodní prádlo), v jarních, podzimních a letních měsících také na školní zahradu (teplákovou soupravu, tenisky). Pro začínající děti je vhodný talisman, aby mělo fyzický kontakt s domovem. Vše je nutno řádně označit!

Denní režim zde